Bir kaç cümle ile Şirzat TEMiZ…

1971 yılının ilkbahar aylarında Aydın’da olur Dünya ile tanışmam. Yıllar yılları kovalarken Elektrik-Elektronik Mühendisliği eğitiminin ardından TÜRKSAT Yer Kontrol Merk. ile başlayan Türk Telekom kariyerim Denizli’ye kadar uzanır. 1999’dan sonra doyduğum yer olur Denizli.

Fotoğraf yolculuğuna başlayışım, teoride 2009 yılı olsa da, pratikte 2011 sonbahar aylarına rastlar. Önceleri, hatıra fotoğrafları çekerken duyduğum mutluluğu, başka fotoğraflar çekerken de duymam üzerine kompakt bir makine edinmemle başlar hikaye. Takip eden yıllarda “nereden başlasam, ne ile başlasam ” derken, benim gibi fotoğraf çekmekten mutluluk duyanları aramamla devam eder.  Peşinden ilk DSLR makinamı edinmem ile bir üst boyuta geçer. 2015 yılında almaya hak kazandığım AFIAP (Sanatçı-Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu) ünvanı ve 2016 yılında aldığım bir üst ünvan olan EFIAP ( Excellence AFIAP) ise bu tutkumu sürdürmeme yardım edecektir.

2017 yaz döneminde de Açık Öğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü eğitimini başarıyla tamamlayarak akademik olarak da yolculuğum devam eder.

Ailemin büyük desteğiyle başlayan bu yolculuk, DEFSAD‘la (Denizli Fotoğraf Sanatı Derneği) tanışmam ile devam ediyor. Işığı takip edenler ile yolculuğum hayatım boyu sürecek gibi görünüyor.

Henri Cartier-Bresson’un da dediği gibi aklımızı, gözümüzü ve yüreğimizi aynı hizaya getirmeye devam…

With a few sentences Şirzat TEMİZ…

 

Meeting with World happened in the spring of 1971. After years of this meeting, Electrical-Electronics Engineering education continues. TURKSAT Ground Control Station-Turk Telekom starting with my career extends to Denizli.

Although the beginning of photography journey in theory in 2009, in practice falls in the autumn of 2011. It’s a story that starts with a compact camera , having happiness while taking souvenir photos and continues with taking other photos. In the following years, when I say “where to start, what to do”, I continue to look for those who are happy to take pictures like me. After than ,getting my first DSLR camera takes me to other World.

The title AFIAP (Artiste Federation Internationale Del’Art Photographique), which I am entitled to receive in 2015, and EFIAP (Excellence AFIAP), a title I received in 2016, will help me to sustain this passion.

In the summer of 2017 I have successfully completed Open Education Faculty , Department of Audio-Visual Techniques and Media Production for thje Programme in Photography and Camera Operation and my journey continues academically.

This journey, which started with the support of my family, continues to meet DEFSAD (Denizli Photographic Art Association) and it seems to last my life

As Henri Cartier Bresson has said, To photograph; it is to put on the same line of sight the head, the eye and the heart.” and keep on doing this.